A mellnagyobbítás szövődményei
Mielőtt belevágna bármilyen műtéti beavatkozásba, minden esetben érdemes utánajárni az egyes szövődményeknek, kockázatoknak. Ahogyan minden sebészeti eljárás esetében a mellnagyobbítás során is adódhatnak bizonyos szövődmények. Természetesen plasztikai sebészetünknél azon vagyunk, hogy ezeket teljes mértékben elkerüljük, de mindenképp jobb, ha tisztában van az egyes kockázatokkal. Általános szövődmények
Mint minden sebészeti beavatkozásnak vannak általános a műtéti metszéssel összefüggő szövődményei:
- sebfertőzés
- varratelégtelenség, sebszétválás
- kóros hegesedés azaz keloid képződés
Az első két esetben legtöbbször gyakori fertőtlenítés, sebkötés, valamint antibiotikum terápia a szükséges gyógymód a legtöbb esetben. A műtéti heg végleges állapota csak fél év elteltével alakul ki a legtöbb esetben. A végleges állapot kialakulása után lehet megfontolni az esetleges hegplasztikák, amit legtöbbször térítésmentesen végzünk el a pácienseink számára.
Keloidos sebgyógyuláskor a hám szintjétől elemelkedő legtöbbször livid színű tömött tapintatú heg alakul ki a műtéti sebzés helyén. Ez egy egyéni hajlam, ami csak bőrsérüléskor esetleg műtéti beavatkozások után kerül felismerésre.
A mellnagyobbítás speciális szövődményei
Az implantátum malpoziciója, azaz rossz elhelyezkedése
Az implantátumok a legtöbb esetben a műtét után változtatják helyüket, azaz lefelé mozognak 0,5-1 cm-t. Amennyiben a két oldal kitapadásában aszimmetria van akkor az emlők helyzete esetleg alakja eltérő tud lenni. A végleges állapot a műtét után három hónappal alakul ki, amennyiben ilyenkor is aszimmetrikus az implantátumok elhelyezkedése akkor korrekcióra van szükség, ezt a legtöbb esetben díjmentesen végezzük a pácienseink számára.
Tokzsugorodás
Ezt az online felületeken legtöbbször tokosodásnak szokták hívni, ami természetesen nem túl szerencsés megnevezés. Az implantátumok körül savós hártyából álló tok fiziológiásan minden esetben kialakul. Az implantátum körüli tok legtöbbször gyulladásos okok miatt zsugorodik akkor panaszokat okoz a páciensnek.
Stádiumok:
- enyhe fájdalom,
- enyhe fájdalom, tömöttebb tapintatúvá válik,
- emlő enyhén zsugorodik és legtöbbször felfelé mozdul el, de az alakja hasonló az ellenoldaliéhoz
- az alakja eltér az ellenoldalitól
Terápia az első két stádiumban legtöbbször gyógyszeres, az utolsó két stádiumban műtéti.
Az implantátum üregében kialakuló (legtöbbször) bakteriális gyulladás
Ilyenkor kórokozók kerülnek a műtéti területbe, ezek származhatnak a bőrből a gondos szakszerű sebészi lemosás ellenére, sebkötések során, vagy egyszerűen páciens saját környezetétből. Tehát a gyulladás forrását beazonosítani 100%-os pontossággal nem lehet.
A beteg panaszai 2-3 héttel a műtét után jelentkeznek legtöbbször, az érintett oldal megnagyobbodik, a műtéti heg egy-egy ponton elődomborodik, esetleg kis nyíláson keresztül gyulladásos váladék szivárgása.
A szövődmény kezelésének lehetőségei, szájon át szedett tapasztalati úton kiválasztott antibiotikum kezelés, sebváladék tenyésztése alapján célzott antibiotikum kezelés, sebüreg átfertőtlenítése, antibiotikumos öblítése, vagy végső esetben az implantátum eltávolítása seb pihentetése 3-6 hónapig majd ismételtem implantátum behelyezése.
Ezen szövődmény nem jelent számottevő kockázatot szeptikus állapot kialakulására, tehát nem tekinthető életet veszélyeztető állapotnak, de lelkileg rendkívül megterhelő, mert a seb pihentetés ideje alatt / 3-6 hónap/ jelentős emlőaszimmetria áll fenn.
Mint említettük plasztikai sebészetünknél igyekszünk a páciensek számára a lehető legkisebb kockázat mellett elvégezni a különböző beavatkozásokat. Sajnos előfordul, hogy némely beavatkozás után szövődmény alakul ki a páciensnél, ezt azonban minden esetben korrigáljuk. Bármilyen panasza lenne a műtétek után, az jelezze orvosának!